Meet the Champions

2018 World Dairy Expo Supreme Champion

Supreme Champion

Supreme Champion: Cutting Edge T Delilah
Exhibited by: Kyle Barton, Copake, N.Y.

Reserve Supreme Champion: Jacobs Lauthority Loana
Exhibited by: Ferme Jacobs and Pat Conroy, Cap-Santé, Qué.

2018 World Dairy Expo Supreme Champion of the Junior Show

Supreme Champion of the Junior Show: Cutting Edge T Delilah
Exhibited by: Kyle Barton, Copake, N.Y.

Reserve Supreme Champion of the Junior Show: Gamlake Destry Sallie
Exhibited by: Samantha Gambonini, Petaluma, Calif.

2018 Supreme Champion Heifer

Supreme Champion Heifer: Milksource Gentry Marriot-ET
Exhibited by: MilkSource Genetics, LLC and Finca Valparaiso, Kaukauna, Wis.

Reserve Supreme Champion Heifer: Milksource Yaelyn-ET
Exhibited by: MilkSource Genetics, LLC, Kaukauna, Wis. 

2018 Supreme Champion Heifer of the Junior Show

Supreme Champion Heifer of the Junior Show: Ms Kress-Hil Saphire-Red-ET
Exhibited by: Owen and Kendyll Kress and Savanah Barts, Newton, Wis.

Reserve Supreme Champion Heifer of the Junior Show: Four-Hills Burd Sassy 64671
Exhibited by: Johnathan Hill, Bristol, Vt. 

__________________________________________________

International Ayrshire Show

Grand Champion: Palmyra Berkely P Ruth-ET

Exhibited by: Palmyra Farm-Evan Creek, Hagerstown Md.

Reserve Grand Champion: Marilie Gentelman Karmina

Exhibited by: Peter Vail and Mike and Linda Hellenbrand, Lomira, Wis.

Premier Breeder: Palmyra Farm, Hagerstown Md.

Premier Exhibitor: Palmyra Farm, Hagerstown Md.
Premier Sire: Palmyra Tri-Star Burdette-ET

International Junior Ayrshire Show

Grand Champion: Toppglen Wishful Thinking-ET

Exhibited by: Tanner, Brennan, Marissa and Logan Topp, New Bremen, Ohio

Reserve Grand Champion: River-Valley Gavins Brooke

Exhibited by: Megan, Johnathan, Bradley and Sarah Hill, Bristol, Vt.

__________________________________________________

International Brown Swiss Show

Grand Champion: Cutting Edge T Delilah

Exhibited by: Kyle Barton, Copake, N.Y.

Reserve Grand Champion: Cutting Edge Stratus Sue

Exhibited by: Ronald R Kelm, Markesan, Wis.

Premier Breeder: Elite Dairy, Ken Main and Peter Vail, Copake, N.Y.
Premier Exhibitor: Elite Dairy, Ken Main and Peter Vail, Copake, N.Y.
Premier Sire: Blessing Tex Braiden-ET

International Junior Brown Swiss Show

Grand Champion: Cutting Edge T Delilah

Exhibited by: Kyle Barton, Copake, N.Y.

Reserve Grand Champion: Jenlar Carter Waltz-ETV

Exhibited by: Brianna Meyer, Chilton, Wis. 

__________________________________________________

International Guernsey Show

Grand Champion: Willow Brook Labron Toni

Exhibited by: Jake Booher, West Middlesex, Pa.

Reserve Grand Champion: Hi Guern View Dancing Diva-ET

Exhibited by: Brian and Kristi Dinderman, Orangeville, Ill.

Premier Breeder: Austin and Landon Knapp, Knapp's Guernseys, Epworth, Iowa
Premier Exhibitor: Austin and Landon Knapp, Knapp's Guernseys, Epworth, Iowa
Premier Sire: Millborne Tiller Fayes Fame

International Junior Guernsey Show

Grand Champion: Hi Guern View Diva Designer

Exhibited by: Riley Zettle, Rock City, Ill.

Reserve Grand Champion: Warwick Manor Ty Carter

Exhibited by: Kaila, Karli and Kolby Stoltzfus, East Earl, Pa.

__________________________________________________

International Holstein Show

Grand Champion: Jacobs Lauthority Loana
Exhibited by: Ferme Jacobs and Pat Conroy, Cap-Santé, Qué.
Reserve Grand Champion: Weeks Dundee Anika
Exhibited by: MilkSource Genetics LLC, Kaukauna, Wis.
Premier Breeder: Ferme Jacobs, Cap-Santé, Qué.
Premier Exhibitor: Duckett Holsteins, Rudolph, Wis. 
Premier Sire: Braedale Goldwyn

International Junior Holstein Show

Grand Champion of the Junior Show: Gamlake Destry Sallie
Exhibited by: Samantha Gambonini, Petaluma, Calif. 
Reserve Grand Champion of the Junior Show: Lovhill Braxton Funky-ET
Exhibited by: Joseph, Zach, Jerome and Darian Stransky, Owatonna, Minn.

__________________________________________________

International Jersey Show

Grand Champion: MB Lucky Lady Feliz Navidad-ET

Exhibited by: Rivendale Farms of Pittsburgh LLC, Bulgar, Pa.

Reserve Grand Champion: South Mountain Voltage Radiant

Exhibited by: Ernest Kueffner and Terri Packard, Boonsboro, Md.

Premier Breeder: Pleasant Nook Farms, Ayr, Ontario
Premier Exhibitor: Rivendale Farms of Pittsburgh LLC, Bulgar, Pa.
Premier Sire: Tower Vue Prime Tequila-ET

International Junior Jersey Show

Grand Champion: SV Impression Holly-ET

Exhibited by: River Valley Farm - Ben, Andy, Blessing and Grace Sauder, Tremont, Ill. 

Reserve Grand Champion: Meadow Ridge Jacknife Summer

Exhibited by: Michael Riebe and Alleah and Emma Anderson, Cumberland, Wis.

__________________________________________________

International Milking Shorthorn Show

Grand Champion: Maple Fudge of 12 Oaks

Exhibited by: Colton and Ashley Brandel, Lake Mills, Wis.

Reserve Grand Champion: Kuszmar Mega Lely-62

Exhibited by: John P. and Marjorie Kuszlyk, Batavia, N.Y.

Premier Breeder: Hardcore Farm, New Enterprise, Pa.
Premier Exhibitor: Hardcore Farm, New Enterprise, Pa.
Premier Sire: Kuszmar Mudslinger

International Junior Milking Shorthorn Show

Grand Champion: Maple Fudge of 12 Oaks

Exhibited by: Colton and Ashley Brandel, Lake Mills, Wis.

Reserve Grand Champion: Lazy M PS LadyLump-EXP-ET

Exhibited by: Scotty Young and Brett Groebner, Monroe, Wis.

__________________________________________________

International Red & White Show

Grand Champion: Oakfield A Shampagne-Red-ET

Exhibited by: Westcoast Holsteins, Chilliwack, BC, Canada

Reserve Grand Champion: Highcroft Absolute Lily-Red

Exhibited by: Steve Smith and Anthony Crothers, Nicholasville, Ky.

Premier Breeder: Oakfield Corners Dairy, Oakfield, N.Y.
Premier Exhibitor: Westcoast Holsteins, Chilliwack, BC, Canada
Premier Sire: Apples Absolute-Red-ET

International Junior Red & White Show

Grand Champion: Robin-Hood Pretty In-Red

Exhibited by: Regan Demmer, Peosta, Iowa

Reserve Grand Champion: Ms Aol Diamondback Raspberry-Red-ET

Exhibited by: Jaydn, Kennedy, Caroline and Andrew Kimball, Windham, Maine

__________________________________________________

Overall Herdsmanship Award

Allyndale, Canaan, Conn.

Klussendorf-MacKenzie Award

Evan Creek, Hagerstown, Md.

Klussendorf Memorial Trophy

Adam Liddle, Argyle, N.Y. 

A.C. "Whitie" Thomson Memorial Award

Mike Holschbach, Baraboo, Wis. 
Robert "Whitey" McKown Master Breeder Award
Wolfe Family of Ovaltop Holsteins, Richfield Springs, N.Y.
Merle E. Howard Outstanding Junior Award
Kyle Barton, Copake, N.Y.